تاریخ :2015 July 5 - 6:59 PM بازدید: 1,561 کد:381
 
پیام رایزن علمی به دانشجویان و نخبگان ایرانی در شرق آسیا

عباس قنبری

روابط عمومی رایزنی علمی ایران در شرق آسیا: عَلَی العالِمِ اَنْ یَتَعَلَّمَ مالَمْ یَعْلَمْ وَ مُعَلِّمَ النّاسَ ما قَدْ عَلِمَ. (امام علی “ع”).  اینک که افتخار خدمتگذاری به جوانان، دانشجویان و نخبگان ایرانی عزیز در منطقه شرق آسیا بردوش اینجانب گذاشته شده، خدای منان را شاکرم که آغاز آنرا با ماه مبارک رمضان، ماه خدا، همزمان ساخت، شاید بتوان از برکت این ماه مبارک توشه ای برساخت و به پشتوانه آن این مسئولیت خطیر را در حد توان به سرانجام رساند.

قبل از هر چیز، سلام و درود می فرستم به ایرانیان مقیم شرق آسیا، بویژه دانشجویان و نخبگان عزیز ایرانی که در هرجایی  این منطقه که هستند؛ از دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی مالزی گرفته تا سنگاپور، تایلند، فیلیپین، ژاپین، کره جنوبی، تایوان و … ، با تلاش و جهاد علمی خودشان نام ایران و ایرانی را سربلند نگه داشته و مایه افتخار میهن اسلامی مان بوده، هستند و خواهند بود.

نیازی به تکرا این مهم نیست که شرق آسیا از گذشته های دور همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده، اما از آغاز هزاره سوم به دلیل تغییرات ژئوپلیتیک، ظهور قدرت های نوظهور علمی و فناوری منطقه ای و بین المللی و … از اهمیت دو چندان برخوردار شده است. از این لحاظ حضور ایرانیان عزیز در هرکجای این منطقه، به خصوص در مراکز دانش که خود منشا تولید قدرت و ثروت است، را به نوبه خود ارج نهاده و منشاء خیر و فرصت برای توسعه کشور می دانم.

اینجانب خود تجریه ده سال حضور در منطقه را داشته و از نزدیک مشاهده کرده ام، اما به رسم اخلاق علمی و آکادمیک خاضعانه دست نیاز به سوی  همه  ایرانیان عزیز، دانشجویان و اساتید بزرگوار، که هرکدام تجربه ای منحصر بفرد در حوزه های تخصصی خود دارند، دراز کرده و مایلم از نکته نظرات، تجارب، ایده های ناب و خلاقانه و پیشنهادات دلسوزانه در راستای اهداف و وظایف خطیری که بر دوش این اینجانب گذاشته شده، استفاده نمایم. این اهداف به شرح ذیل هستند:

1-ارتقاء شان و حرمت دانشجویان ایرانی و به رسمیت شناختن شان علمی آنها.

2-وصل بدنه علمی، تحقیقاتی و آکادمیک کشورهای منطقه، به خصوص ایرانیان عزیز به داخل کشور.

3-ارتقاء روابط علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی کشورهای منطقه با ایران.

4-توسعه “زبان فارسی” و “ایران شناسی” در سطوح دانشگاهی (ایجاد رشته، اعزام دانشجو به ایران، و …).

بدیهی است رایزنی علمی ایران در شرق آسیا به نمایندگی از وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نقش و خدمات آن دسته از اساتید، نخبگان و دانشجویانی که نقش مهمی در دستیابی به اهداف فوق ایفاء نمایند را ارج نهاده و به رسمیت خواهند شناخت.

در اینجا مایلم  به رسم ادب و اخلاق ایرانی-اسلامی از همکاران پیشین خود آقایان دکتر عالی، دکتر معماریانی و دکتر تاجیک که در دوره های قبلی مسئولیت رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در منطقه را برعهده داشته اند، صمیمانه تشکر نموده و زحمات آنان را ارج نهم.

 خدایا چنان کن سرانجام کار***تو خشنود باشی و ما رستگار.

و من الله التوفیق. عباس قنبری باغستان،  رایزن علمی ایران در شرق آسیا-مالزی.

 

 

Forward to a friend
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>