This page was exported from IRANSCEA [ http://iranscea.com ]
Export date: Sat May 26 11:38:53 2018 / +0000 GMT

دبیرکل آموزش عالی مالزی خواستار تشکیل کمیته مشترک علمی با ایران شدروابط عمومی رایزنی علمی ایران در شرق آسیا: رايزن علمی جمهوری اسلامی ايران در شرق آسيا در تازه ترين ديدار خود با دبير کل آموزش عالی مالزی گزارش مفصلی از پیشرفت های علمی و تحقیقاتی ایران و نیز رتبه دانشگاه های کشورمان براساس رتبه بندی های بین المللی ارائه داد.


در این نشست که به درخواست دبیر کل آموزش عالی مالزی و در محل وزارت علوم مالزی برگزار شد، عباس قنبری باغستان با بیان روند توسعه و تحقیقاتی ایران گفت: به رغم تحریم های ظالمانه و غیرانسانی که در ده سال گذشته بر ایران اعمال شد، رشد و توسعه علمی ایران همواره روند صعودی داشته است.


رایزن علمی ایران افزود: براساس رنکینگ Scrimago Journal & Country Ranking که از سوی اسکوپوس ساپورت شده و همه ساله رنکینگ پیشرفت علمی کشورها براساس افزایش مقالات علمی و ارایه آنها برای انتشار صورت می گیرد، ایران در 10 سال گذشته  دستکم هر دوسال یک پله رشد داشته است.


AB


وی افزود: به عنوان مثال در سال 2010 رتبه علمی ایران در جهان 18 بود و این رتبه در سال 2012 به 17 و در سال 2014 به عدد 16 رسید و در تمامی این سالها در آسیا پس از کشورهای چین، هند و ژاپن به همراه کشورهای کره جنوبی در رده  چهارم تا پنجم قرار داشته است.


این درحالی است که در مقام مقایسه،  ترکیه و مالزی در این رتبه بندی همواره پس از ایران قرار داشته و به عنوان مثال مالزی همواره و به صورت ثابت رتبه 23 جهان را از آن خود کرده است.


عباس قنبری باغستان در ادامه افزود: یکی دیگر از شاخص های پیشرفت علمی، تغییرات صورت گرفته در افزایش تولید مقالات علمی و ارایه آنها به مجلات علمی بین المللی است که  در این خصوص نیز براساس گزارش Thomson Reuters: Global Changes in Publishing  ایران به همراه چین، هند مالزی و استرالیا جزء پنج کشور برتر جهان بوده اند بیشترین پیشرفت را در افزایش تعداد مقالات علمی داشته اند.


به گفته رایزن علمی ایران در شرق آسیا؛ همین گزارش در خصوص میزان افزایش تولیدات علمی ایران می گوید که تعداد مقالات علمی و تحقیقاتی ایران از سال 2005 تا 2010 چهار برابر و از سال 2010 تا 2015 دوبرابر شده است.


در ادامه این نشست، پروفسور داتوک اسما اسماعیل، دبیر کل آموزش عالی مالزی با تاکید بر اهمیت و اعتبار رتبه بندی Scrimago Journal & Country Ranking، ایران را مایه افتخار دنیای اسلامی دانست و افزود: اینکه ایران به رغم شرایط تحریم توانسته جایگاه علمی برتر در آسیا را حفظ کند، باعث خوشحالی است. ضمن آن که ترکیه به همراه مالزی نیز جزء کشورهایی هستند که همواره در رتبه بندی های جهانی درخشیده اند.


عباس قنبری باغستان سپس موضوع رتبه بندی دانشگاه ها براساس رنکینگ QS را مطرح کرد و افزود: در آخرین رتبه بندی ارائه شده از سوی QS دو دانشگاه صنعتی شریف و تهران به ترتیب رتبه بندی های 471-480 و 551-500 را کسب کرده اند.


این درحالی است که در رشته های موضوعی، رشته های مهندسی دانشگاه تهران رتبه 151 تا 200 و رشته های داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز رتبه 101 تا 150 را در سطح جهان کسب کرده اند.


وی با اشاره به 10 دانشگاه برتر ایران که همواره مورد توجه سایر رنکینگ های جهانی از جمله شانگهای، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و ... بوده اند، عین حال یادآور شد که این رتبه بندی ها به رغم شرایط تحریم و دشواری های بین المللی غیرانسانی بوده که برسر رشد علمی و تحقیقاتی محققان و دانشگاهای ایران اعمال شده و مانع از حضور موثرتر آنها در این رتبه بندی ها می شود.


عباس قنبری همچنین لیستی از مجلات علمی ایرانی با نمایه آی.اس.آی به دبیرکل آموزش عالی مالزی ارایه داد که تعداد آنها 67 مجله می باشد و خود نشان دیگری از پیشرفت علمی ایران می باشد.


دبیرکل آموزش عالی مالزی در ادامه به ایجاد تغییر در روند رتبه بندی دانشگاه های اشاره کرد و افزود: از دیدگاه ما نیز رتبه بندی QS به رغم اینکه دانشگاه های ما رتبه های خوبی کسب کرده اند، بیشتر معیار کمی است که براساس انتشار مقالات آی.اس.آی، صرفا به زبان انگلیسی  و با صرف پول حاصل می شود.


وی همچنین با اشاره به سیاست های جدید وزارت آموزش عالی مالزی از توجه بیشتر به مقالات و مجلات اسکوپوس در مقابل آی.اس.آی خبر داد و گفت: مزیت دیگر مجلات علمی با نمایه اسکوپوس این است که برخلاف مجلات علمی با نمایه آی.اس.آی، لزوما نباید به زبان انگلیسی باشد. به طوری که هم اکنون ما در مالزی چند مجله علمی به زبان مالایی داریم که در اسکوپوس نیز نمایه می شود و ترجیح ما نیز این است که نتایج علمی و تحقیقاتی محققان ما در مجلات خودمان منتشر شوند و به عنوان مرجع علمی مورد استناد قرار بگیرند.


بر همین اساس وی خواستار دریافت لیست مجلات علمی در ایران با نمایه اسکوپوس شد که بتواند مورد استفاده محققان و اساتید مالزیایی نیز قرار گیرد.


گفتنی است در دیدار سه ماه پیش رایزن علمی ایران در شرق آسیا و تاکید وی بر "دیپلماسی علمی ایران" مبتنی بر توسعه همکاری های علمی و تحقیقاتی با کشورهای جهان، دبیر کل آموزش عالی مالزی خواستار دریافت گزارش جامعی از پیشرفت های علمی و تحقیقاتی ایران شده بود.


در پایان این نشست دبیر کل آموزش عالی مالزی با اشاره به توافق هسته ای صورت گرفته و رفع تحریم های بین المللی ایران، موضوع تشکیل کمیته همکاریهای علمی بین دو کشور ایران و مالزی (G To G)  را مطرح کرد که مورد استقبال رایزن علمی ایران قرار گرفت.


وی همچنین از محمد فریس جزلان بن راملی، مسئول حوزه توسعه همکاری های بین الملل این وزارتخانه خواست تا آخرین وضعیت همکاری های دو کشور را با همکاری رایزن علمی پیگیری و موضوع تشکیل این کمیته را با جدیت. دنبال کند.


در حال حاضر مالزی با کشورها و قطب های مهم علمی همچون آمریکا، انگلیس، استرالیا، چین و ترکیه دارای کمیته های مشترک توسعه همکاری های علمی و تحقیقاتی هستند که هر یکسال نشست برگزار کرده و موضوعات مورد علاقه را دنبال می کنند.


به کانال ارتباطی رایزنی علمی ایران در شرق آسیا بر روی تلگرام بپیوندید!


Post date: 2015-12-12 16:06:01
Post date GMT: 2015-12-12 16:06:01
Post modified date: 2016-02-09 14:08:46
Post modified date GMT: 2016-02-09 14:08:46
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com