تاریخ :2015 December 7 - 2:58 AM بازدید: 2,437 کد:1065
 
16 آذر؛ چشم انداز نوین جنبش دانشجویان ایرانی

روابط عمومی رایزنی علمی ایران در شرق آسیا: شصت و دو سال از آن روز “فهم و مقاومت تاریخی” گذشت، مقاومتی که پیوند نامیمون استبداد-استکبار را برهم زد و آینده ای روشن از مسیر مبتنی بر “فهم انقلابی” جنبش  دانشجویی ایران برساخت که به شهادت تاریخ تا به امروز همواره در مسیر تکامل و پیشرفت قرار داشته است.

شانزده آذر یادآور آغاز حرکتی مبتنی بر ایمان، عقل و تعهد دانشجویانی بود که مبنا و دورنمای آن تقابل همیشگی میان گفتمان “مقاومت” با محورهایی همچون “شهادت”، “مبارزه” و “راه اندازی جنبش عظیم علمی-فکری داخلی” با گفتمان “سلطه” با محورهایی همچون “استکبار-استبداد”، “تجاوز خارجی” و “تحریم” در سه مقطع مهم از تاریخ انقلاب اسلامی است که  نتیجه آن استقلال، عزت و شرف ایران با محوریت جنبش دانشجویی و دانشگاهی است.

یکی از مهمترین ویژگی های جنبش دانشجویی ایران، “فهم” صحیح و همراه با بصیرت از شرایط سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور در دوره های تاریخی مختلف و عجین شدن آن با “مقاومت” در چارچوب تقابل همان دو گفتمان فوق است، چه آن زمان که این “فهم” به قیمت خونش در سر کلاس های دانشگاه تهران تمام شد، چه آن زمان که به قیمت جانش در جبهه های جنگ و نبرد علیه تجاوز دشمن بعثی سینه سپر کرد، و چه هم اکنون که در تلاش های شبانه روزی در سنگرهای علم، دانش و فناوری برای بومی سازی آن، به رغم تحریم های ظالمانه و ناعادلانه استکبار، تلاش می کند.

ایران اسلامی امروز، به خصوص پس از پایان موفقیت مذاکرات هسته ای و پس زدن تحریم های ظالمانه و غیرانسانی، در شرایط استثنایی برای شکوفایی هرچه بیشتر آن فهم و مقاومت تاریخی جنبش دانشجویی و دانشگاهی است. و این امر مستلزم تداوم همان مسیر پیشرفت و تکامل گرایانه ای است که از 62 سال پیش آغاز شد بود.

ایران اسلامی امروز از قِبل آن تلاش ها و کوشش ها همواره در مسیر روشن پیشرفت و فتح قله های علم و دانش و از همه مهمتر، بومی سازی آن براساس الگوی پیشرفت ایرانی-اسلامی بوده، و در حال تبدیل شدن به الگویی بی بدیل برای جهانیان است. امروزه ایران به لحاظ جایگاه علمی کشورهای منطقه را با قدرت پشت سر گذاشته و در حال به چالش کشیدن قطب های بزرگ علمی و تحقیقاتی در مقیاس جهانی، به رغم همه آن شرایط دشواری که با آن مواجه بوده، است.

کسب جایگاه اول در منطقه و شانزدهم در جهان به لحاظ تولیدات علمی و تحقیقاتی در سال 2014، کسب رتبه هفدهم به لحاظ مرجع و رفرنس بودن تولیدات علمی و تحقیقاتی در جهان،  کسب رتبه سوم (پس از چین و هند) در جهان در ارایه نتایج علمی و تحقیقاتی برای انتشار ، 9 برابر شدن تعداد مقالات علمی و تحقیقاتی ارایه شده از سال 2005 تا سال 2010 و دوبرابر شدن آن از سال 2010 تا کنون و داشتن 67 ژورنال علمی و تحقیقاتی با نمایه ISI، تنها نمای کوچکی از موفقیت های علمی، تحقیقاتی و فناورانه است که مورد اذعان جامعه علمی جهانی است. پیشرفت های علمی، تحقیقاتی و توسعه ای داخل کشور همچون نانوتکنولوژی،، سلول های بنیادین، هوا فضا، انرژی هسته ای و … نیز در جای خود قابل بحث و تقدیر است.

در ادامه همان مسیر پیشرفت و تکامل گرایانه گذشته، امروز همچنان وظیفه سنگینی بر عهده دانشجویان ایرانی، به خصوص دانشجویان ایرانی خارج از کشور، در اروپا و آمریکا، در جنوب و شرق آسیا، در چین و روسیه و دیگر کشورهای جهان قرار دارد تا با استفاده از تجربه علمی، تحقیقاتی و فناورانه متفاوتی که بدست می آورند، جنبش علمی-فکری داخل کشور را یاری رسانند.

در حوزه شرق آسیا؛ در کشورهای منطقه آ.سه.آن و ژاپن، تایوان و کره جنوبی هزاران دانشجو و محقق ایرانی وطن دوست جویای علم و دانش و فناوری روز  هستند. تنها در کشور مالزی در حدود سیصد استاد و محقق ایرانی در بهترین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مشغول تدریس و تحقیق اند. بیش از 4500 دانشجوی ایرانی در همین دانشگاه ها و مراکز علمی وتحقیقاتی جویای علم و دانش در مقاطع مختلف تحصیل می کنند.

به همین نسبت دانشجویان و دانشگاهیان ایرانی در کشورهای فیلپین، سنگاپور، تایلند، کره جنوبی، ژاپن و تایوان نیز حضور پر رنگ، درخشان و موفقیت آمیزی در عرصه های مختلف علم، دانش و فناوری دارند. اینها بخشی از سرمایه های عظیم علمی، تحقیقاتی و انسانی مورد نیاز و ضروری برای کشور هستند و می توانند نقش بی بدیلی در ترسیم آینده ای درخشان تر، متعالی تر و پیشرفته تر در همه حوزه های علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و … ایران ایفا کنند.

رایزنی علمی ایران در شرق آسیا به عنوان عضو کوچکی از جامعه دانشجویی، دانشگاهی و نظام آموزش عالی کشور ضمن بزرگداشت و گرامیداشت روز دانشجو و شهدای دانشجو، ملزم و متعهد به تمهید بسترها و شرایط  لازم برای شکوفایی و ارتقاء هرچه بیشتر سطح علم، دانش و فناوری کشورمان، به خصوص با استفاده از ظرفیت های عظیم نخبگان و دانشجویان ایرانی در منطقه شرق آسیا دانسته و در برابر این تعهد از آنها می خواهد با عزم راسخ و باور به ضرورت همدلی برای توسعه همه جانبه میهن و رساندن کشور به سطح ایده آل الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت تلاش نمایند. آینده از آن ماست. عباس قنبری باغستان.

به کانال ارتباطی رایزنی علمی ایران در شرق آسیا بر روی تلگرام بپیوندید!

Forward to a friend
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>