تاریخ :2015 September 25 - 6:15 PM بازدید: 3,047 کد:797
 
سیستم جدید ارزیابی دانشجویان در مالزی بر پایه “معدل جامع”

روابط عمومی رایزنی علمی ایران در شرق آسیا: نظام آموزش عالی مالزی در حال آزمایش یک سیستم جدید از ارزیابی دانشجویان است که برپایه “معدل جامع” (ICGPA) طراحی شده است.

در سیستم جدید، دانشجویان برپایه 9 مهارت خاص ارزیابی شده و  طی آن علاوه بر واحدهای درسی و نمرات کسب شده، توانایی آنها در این 9 مهارت به خوبی نمایان می شود. خروجی این سیستم در نهایت به صورت یک ماتریس “تار عنکبوتی” است که رنج آن بین 1 تا 4 بوده و دانشجو می تواند نقاط ضعف و قوت خود را در آن ببیند.

این 9 مهارت عبارتند از: 1-دانش و فهم آن، 2- مهارت های عملی، 3-مهارت های اجتماعی و مسئولیت پذیری اجتماعی، 4-مهارت های حرفه ای، اخلاق و ارزش ها، 5- مهارت های ارتباطی، رهبری و کار جمعی، 6-مهارت های حل مسائل، تفکر علمی، 7-مدیریت اطلاعات و یادگیری مادام العمر، 8-کارآفرینی و مدیریت و 9- وحدت و میهن پرستی.

iCGPA

براین اساس، کسب نمره 3.5 تا 4 به معنای “صلاحیت دانشجو در 8 از 9 مهارت، کسب نمره 3 الی 3.49 به معنای صلاحیت دانشجو در 7 از 9 مهارت، کسب نمره 2 الی 2.99 به معنای صلاحیت دانشجو در 5 از 9 مهارت خواهد بود.

این سیستم ارزیابی جدید از سپتامبر امسال (ترم جاری) به صورت آزمایشی بر روی 300 دانشجوی جدید در دانشگاه های بزرگ این کشور همچون یو.کی.ام و یو.آی.تی.ام و … به اجرا درآمده و در صورت کارآمدی آن، در تمامی دانشگاه های این کشور به اجرا در خواهد آمد.

سیستم جدید ارزیابی دانشجویان بر مبنای ICGPA، بخشی از مرحله اول طرح توسعه آموزش عالی این کشور در 10 سال آینده  (2015-2025) است که براساس ایجاد 10 “تغییر” عمده برنامه ریزی شده است.

اولین “تغییر” پیش بینی شده در این طرح “تولید فارغ التحصیلان جامع، کارآفرین و متعادل” است که سیستم ICGPA در راستای آن می باشد.

Forward to a friend
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.