تاریخ :2015 October 13 - 2:38 PM بازدید: 2,062 کد:877
 
در راستای دیپلماسی علمی: تلاش برای جذب بیشتر دانشجو از مالزی

روابط عمومی رایزنی علمی ایران در شرق آسیا:  رایزن علمی جمهوری اسلامی در شرق آسیا  در مصاحبه با خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) با تبیدین ‘مبانی دیپلماسی علمی ایران’ اعلام کرد که ایران آماده افزایش همکاری علمی و تحقیقاتی با مالزی از جمله در زمینه جذب دانشجویان بیشتر از این کشور جنوب شرق آسیا است.

به گزارش ایرنا، ‘عباس قنبری باغستان’ رایزنی علمی ایران در شرق آسیا روز دوشنبه عنوان کرد که همکاری های علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی به عنوان بستری برای توسعه روابط با دیگر کشورها با عنوان ‘دیپلماسی علمی ایران’ در اولویت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان قرار دارد.

وی به خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) گفت: ما آمادگی داریم زمینه گسترش بیشتر همکاری دانشگاه های مالزی را با دانشگاه های ایران فراهم کنیم. در حال حاضر 15 دانشجوی مالزیایی در ایران مشغول به تحصیل هستند که این رقم در مقایسه با پنج هزار دانشجوی ایرانی که به قصد ادامه تحصیل در مالزی اقامت دارند، رقم ناچیزی است.

عکسی

رایزن علمی ایران در شرق آسیا در خصوص مشکل زبان دانشجویان خارجی در ایران، گفت: علم فی نفسه قابل ارزش و پیگیری است و با برگزاری دوره های زبان فارسی، مشکلی از نظر زبان برای دانشجویان وجود ندارد.

وی گفت، دانشجویان مالزیایی که در یمن و مصر مشغول به تحصیل هستند نیز پس از یادگیری زبان عربی به ادامه تحصیل مشغول می شوند.

قنبری در ادامه به روابط دوجانبه علمی، تحقیقات و دانشگاهی و گسترش ‘دیپلماسی علمی’ اشاره کرد و گفت که با استفاده از علم، تحقیقات و فناوری می توان به عنوان پایه ای برای تقویت روابط دو کشور استفاده کرد.

رایزنی علمی ایران در شرق آسیا با اشاره به چشم انداز مالزی برای جذب 200 هزار دانشجوی خارجی تا سال 2020 ، گفت: در صورتی که دانشجویان مالزیایی بیشتری در ایران مشغول به تحصیل شوند، ایران آمادگی دارد مالزی را در تحقق خواسته خود یاری کند.

وی همچنین یادآور شد: براساس برنامه دهساله توسعه آموزش عالی مالزی (2025-2010)، این کشور به دنبال تبدیل شدن به یک مرکز آموزش عالی در سطح جهانی است و در این راستا، دانشجویان ایران و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشورمان می توانند مالزی را در این زمینه یاری دهند.

قنبری خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود 20 هزار دانشجوی مالزیایی در کشورهای خاورمیانه از جمله 9 هزار دانشجو در مصر، 600 دانشجو در یمن و بقیه نیز در سایر کشورها از قبیل عربستان سعودی و ترکیه مشغول تحصیل هستند. بنابراین، ایران نیز خواستار دانشجویان بیشتری از مالزی است تا روابط بین دو کشور بیش از گذشته ارتقاء یابد.

براساس گزارش های مختلف، حدود 80 هزار دانشجوی مالزیایی در خارج از این کشور از جمله 11 هزار دانشجو در انگلستان و هشت هزار دانشجو در آمریکا مشغول تحصیل هستند.

به گفته قنبری، دانشجویان مالزیایی که خواستار ادامه تحصیل در ایران هستند می توانند در رشته های مختلف از قبیل فناوری اطلاعات، داروسازی، فناوری نانو، ماهواره، هوا – فضا و محیط زیست تحصیل خود را ادامه دهند.

رایزن علمی ایران در شرق آسیا در پایان گفت: یاداشت تفاهم های متعددی بین دانشگاه های ایران و مالزی امضا شده که تاریخ اعتبار این یادداشت تفاهم ها به پایان رسیده است.

محور ‘دیپلماسی علمی ایران’ که روز دوشنبه خبرگزاری برناما به نقل از رایزن علمی کشورمان در شرق آسیا مطرح کرد، با استقبال رسانه های مالزی مواجه شد و بسیاری از رسانه های انگلیسی، مالایی و چینی زبان این کشور آنرا به نقل از برناما بازنشر دادند.

قنبری از سه ماه پیش در دیدار با روسای دانشگاه های مالزی ضمن بررسی مسائل و موضوعات مربوط با دانشجویان ایرانی در مالزی، موضوع ‘دیپلماسی علمی ایران’ و زمینه های اجرایی آنرا مطرح و دنبال کرده است.

وی چندی پیش نیز در دیدار با دبیرکل دپارتمان آموزش عالی مالزی با تبیین جزئیات پیشرفت های علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز تحیقاتی ایران در 10 سال گذشته خواستار تغییر فضای روابط علمی دو کشور از حالت یکسویه و ساکن به دوسویه و فعال شد.

Forward to a friend
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>